Spektakl Tango. Ostatnia gra to interdyscyplinarne widowisko łączące taniec, muzykę i słowo, inspirowane powieścią Tango starej gwardii Artura Pérez-Reverte"a. To opowieść o namiętności, iluzji i zdradzie, osadzona w dynamicznie zmieniającym się świecie XX-wiecznej Argentyny i Europy.
Spektakl jest spójnym, konceptualnym dziełem, w którym każda scena, każdy ruch, dźwięk, rekwizyt są elementami precyzyjnie skonstruowanej narracji. Twórcy świadomie odchodzą od literackiego pierwowzoru, kreując uniwersalną metaforę życia jako gry - iluzorycznej i bezlitosnej. Szachownica sceny ożywa w 20 dynamicznych obrazach, gdzie bohaterowie balansują między rzeczywistością a fantazją, walcząc o kontrolę nad własnym losem. Gra w życie staje się leitmotivem spektaklu, prowadzącym do społecznych katastrof, odzwierciedlonych w dynamicznych, tanecznych i wizualnych symbolach - przejmującej mozaice chaosu i upadku znanej z Guerniki Picassa.
Minimalistyczna scenografia odtwarza zmienne krajobrazy - od salonów i kasyn po burdele i cienie ludzkiego upadku - jednocześnie stając się przestrzenią nieustannej konfrontacji. Ciała tancerzy ożywiają ją w dynamicznym ruchu, przyjmując formę figur szachowych, ruletki czy bezlitosnej machiny parowej, w której splatają się mechanizmy fizyczne, społeczne i psychologiczne. Sugestywna choreografia nie tylko buduje emocje bohaterów, lecz także odsłania ukryte struktury władzy, iluzji i manipulacji.
W centrum narracji znajduje się para kochanków - Mężczyzna i Kobieta - uwikłani w miłość i zdradę, a także drugoplanowe postaci: Baron, Sutener, Prostytutka, oprawcy systemowi. Zespół taneczno-aktorski, składający się z ośmiu wybitnych tancerzy tanga argentyńskiego, został powołany specjalnie na potrzeby tej produkcji. Ich choreografia to nie tylko wirtuozeria, lecz skomplikowany i sugestywny język ruchu, budujący dramaturgię spektaklu.
Muzykę na żywo wykonuje czteroosobowa orkiestra, która łączy nowoczesne interpretacje klasycznych tang z autorskimi kompozycjami. Muzycy nie są jedynie akompaniatorami - stają się częścią akcji scenicznej, wcielając się w role oprawców, obserwatorów i uczestników świata gry. Kostiumy podkreślają zarówno realizm, jak i metaforyczną warstwę przedstawienia, kreując dwie równoległe rzeczywistości - realną i symboliczną.
Tango. Ostatnia gra to jedyny pełnowymiarowy spektakl w Europie oparty na języku tanga argentyńskiego, który redefiniuje jego teatralne ujęcie jako pojęcia kulturowego, łącząc taniec, dramaturgię i muzykę w jedną, spójną narrację. To teatr, w którym ruch nie jest ozdobą, lecz nośnikiem znaczeń, a emocje są wyrażane nie tylko przez słowa, lecz przez ciało i rytm. To emocjonalna podróż przez świat pasji i iluzji, w której widz staje się uczestnikiem ostatecznej rozgrywki.
Wykonawcy:
Tymoteusz Ley
Natalia Myczewska
Anna Sieprawska
Agnieszka Kamionka
Karolina Czarnecka
Andrzej Borówka
Marcin Sieprawski
Dariusz Tybińkowski
Artur Żymełka
Muzyka: Cracow Tango Collectiv w składzie:
Ada Kwaśniewicz - skrzypce
Grzegorz Frankowski - kontrabas
Oleg Dyyak - akordeon, perkusja
Mateusz Krystian - instrumenty klawiszowe
Koncepcja, teksty, oprawa plastyczna: Tymoteusz Ley, Artur Żymełka
Reżyseria, choreografia, dramaturgia: Natalia Myczewska, Tymoteusz Ley, Artur Żymełka
Czas trwania: 125 minut (+ przerwa między aktami)
Bilety do nabycia na:
KupBilecik.plTango. Ostatnia gra
artyści:
Różni artyści
Spektakl Tango. Ostatnia gra to interdyscyplinarne widowisko łączące taniec, muzykę i słowo, inspirowane powieścią Tango starej gwardii Artura Pérez-Reverte’a. To opowieść o namiętności, iluzji i zdradzie, osadzona w dynamicznie zmieniającym się świecie XX-wiecznej Argentyny i Europy. Bilety do nabycia na:
KupBilecik.pl