28 marzec 2024

Polski sport musi być finansowany w sposób transparentny

zdjęcie: Polski sport musi być finansowany w sposób transparentny / pixabay/2678544
Polski sport musi być finansowany w sposób transparentny – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Kaliszu Piotr Borys, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Zaapelował do samorządów o aplikowanie w konkursie „Aktywna szkoła”.
REKLAMA

W tym roku na finansowanie sportu Ministerstwo Sportu i Turystyki zaplanowało 4 mld zł dotacji. Zdaniem wiceministra Borysa bez wsparcia rządu, spółek Skarbu Państwa, sponsorów prywatnych i samorządu nie będzie profesjonalnego sportu, szczególnie wyczynowego.

„Resort przygotowuje opracowanie na temat obecnej sytuacji w sporcie pod kątem źródeł jego finansowania. Okazało się, że w wielu miejscach byli tzw. pośrednicy. Dziwnymi sytuacjami są te, kiedy spółki Skarbu Państwa, znajdujące się na jednym końcu kraju, finansowały kluby z drugiej części Polski bez uzasadnienia regionalnego” – powiedział i podkreślił, że wsparcie finansowe jest ważne i konieczne, ale musi się ono odbywać w sposób transparentny.

Borys poinformował też o pracach resortu nad nowym programem rządowym „Aktywna szkoła”, którego celem jest aktywizacja dzieci i młodzieży do uprawiania sportów. W tym roku na ten cel zaplanowano w budżecie ponad 330 mln zł. Dodatkowe zajęcia sportowe dla dzieci będą bezpłatne.

„My sfinansujemy wynagrodzenia dla nauczycieli i trenerów, a szkole damy wolny wybór, z jakich zajęć chce skorzystać. Chcemy dać równe szanse każdemu dziecku” – powiedział. Stawki wynagrodzeń za prowadzenie zajęć mają wzrosnąć znacząco.

Wiceminister podkreślił, że „naszym zadaniem jest, żeby blisko połowę obiektów w Polsce, które zamykają się po godz. 15 i w weekendy otworzyć dla dzieci i młodzieży. Wiemy, że polskie dzieci potrzebują ogromnego wsparcia, zachęcenia do uprawiania sportu, ponieważ nawyki sportowe kształtuje się w klasach I-III” – powiedział.

W Kaliszu dominują siatkówka i piłka nożna ale – jak wskazał – to od szkoły i rodziców będzie zależało, na jaką dyscyplinę sportu postawią.

„W darmowej ofercie dla dzieci może być judo, boks, zapasy i wszystkie inne dyscypliny. Szkoły dostaną też środki na wyposażenie. Zachęcam samorządy, żeby wzięły udział w ogłoszonym przez rząd programie. Najważniejsze zadanie to zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci, a można to osiągnąć poprzez sport i aktywizację. To jest jeden z elementów do budowania poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji i funkcjonowania w grupie” - powiedział.

Zapewnił, że każda szkoła, która przystąpi do programu otrzyma środki na wynagrodzenia oraz na wyposażenie.

Resort sportu zakłada, że program „Aktywna Szkoła” będzie finansowo wspierać samorządy w zakresie upowszechniania aktywności fizycznej nie tylko wśród uczniów, ale także całych rodzin, pobieważ oferta jest wielopokoleniowa. Projektem będzie zarządzać Fundacja „Orły Sportu”.

Z ankiety zleconej przez resort w 2023 r. pod nazwą „Sport w jednostkach samorządu terytorialnego”, przeprowadzonej w 5926 szkołach w Polsce, wynika że blisko 90 procent z tych szkół posiada przyszkolną infrastrukturę sportową, która dotychczas nie była w pełni wykorzystana.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ krys/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Słupsk
0.2°C
wschód słońca: 05:36
zachód słońca: 20:04
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Słupsku

kiedy
2024-04-21 16:00
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-21 17:00
miejsce
Hala Gryfia, Słupsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-21 18:30
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-25 19:00
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany