29 marzec 2024

Koniec pierwszego etapu remontu kładki o. Bernatka; są już pierwsze kłódki zakochanych

zdjęcie: Koniec pierwszego etapu remontu kładki o. Bernatka; są już pierwsze kłódki zakochanych / pixabay/4773304
Zakończył się pierwszy etap remontu kładki o. Bernatka w Krakowie, słynącej do tej pory z kłódek zakochanych. Wymienione zostały balustrady na ciągu pieszym od strony mostu Powstańców Śląskich, a na nowych już pojawiły się kłódki.
REKLAMA

Zarząd Dróg Miasta Krakowa, który w piątek poinformował o zakończeniu prac na pieszym fragmencie kładki zaprosił mieszkańców i turystów do spacerów po odnowionej przeprawie.

"W kolejnym etapie – którego realizacja planowana jest w trzecim kwartale br. – wyremontowana zostanie balustrada przy drodze dla rowerów, od strony mostu Piłsudskiego" - zapowiedzieli urzędnicy.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wyjaśnił, że w ramach remontu uszkodzoną siatkę balustradową zastąpiły pionowe pręty ze stali nierdzewnej. Słynne kłódki zostały zdjęte i będą przetopione - powstanie z nich wyjątkowa ławeczka. Na decyzję o przetopieniu kłódek na ławkę wpłynął fakt, że ważą w sumie ok. 3 ton, co pozwoli na utworzenie takiej rzeźby. Była to też jedna z propozycji przesłanych w ramach specjalnej ankiety do ZDMK w 2022 r.

"Jak widać, nowe już się pojawiły" - poinformował prezydent zamieszczając na swoim profilu w mediach społecznościowych zdjęcie pierwszych kłódek zawieszonych na nowych prętach przez zakochanych.

ZDMK remont kładki - słynącej do tej pory z kłódek zakochanych umocowanych do jej balustrad - uzasadniał względami bezpieczeństwa, siatki w niektórych miejscach barierek były bowiem dziurawe. Do uszkodzeń przyczyniali się także sami właściciele kłódek, którzy po "odkochaniu się" wyrywali swoje pamiątki.

Kładka pieszo-rowerowa ojca Bernatka, łącząca Kazimierz z Podgórzem, powstała w 2010 r. w miejscu dawnego mostu Podgórskiego. Jej konstrukcja składa się ze 145 metrowego stalowego łuku, do którego podwieszono dwa pomosty – jeden dla pieszych i drugi dla rowerzystów. Nazwa przeprawy pochodzi od nazwiska zakonnika Laetusa Bernatka, głównego inicjatora budowy szpitala Bonifratów w Krakowie.

Kłódki stały się nieodłącznym elementem kładki nad Wisłą od początku jej istnienia, choć nie były tam przewidziane – zawieszali je zakochani jako symbol ich wiecznego i nierozerwalnego uczucia.(PAP)

Autor: Rafał Grzyb

rgr/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Słupsk
2.5°C
wschód słońca: 05:36
zachód słońca: 20:04
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Słupsku

kiedy
2024-04-21 16:00
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-21 17:00
miejsce
Hala Gryfia, Słupsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-21 18:30
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-25 19:00
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany