31 marzec 2021

Pierwsi rowerzyści na ulicach Słupska. Policjanci sprawdzili, czy znają przepisy i jak przygotowali jednoślady na nowy sezon

fot. KMP w Słupsku
Wraz z początkiem sezonu rowerowego do działań przystąpili policjanci słupskiej drogówki, którzy wczoraj skontrolowali 23 jednoślady. Funkcjonariusze ujawnili 8 nieprawidłowości, ale głównie przypominali o podstawowych zasadach bezpiecznego użytkowania jednośladów. Spodziewając się nasilenia ruchu rowerowego w okresie wiosenno-letnim mundurowi zapowiadają kontynuację działań na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów i pozostałych użytkowników dróg.
REKLAMA

Słupscy policjanci prowadzili wczoraj działania w ruchu drogowym pod nazwą „Bicykl”. W ramach akcji mundurowi zwracali uwagę na popełniane przez nich wykroczenia. Wynikiem kontroli było ujawnienie nieprawidłowości w 8 przypadkach. Okazało się, że nie wszyscy użytkownicy jednośladów zadbali o ich odpowiednie wyposażenie i oświetlenie, a kilku z nich jechało wzdłuż chodnika lub po przejściu dla pieszych.

Wczorajsze interwencje kończyły się pouczeniami, ale żaden z rowerzystów nie odjechał bez cennych wskazówek i istotnych informacji na temat odpowiedniego wyposażenia jednośladu. Szczególną uwagę policjanci poświecili tematyce użytkowania dróg. Przypomnieli, że chodnik przeznaczony jest dla pieszych, a chcąc przedostać się na drugą stronę jezdni, na przejściu dla pieszych należy przeprowadzić rower.

Policjanci przypominają:
Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Rower powinien być wyposażony:

• z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
• z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
• w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
• w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Pamiętajmy też o kasku i kamizelce odblaskowej. Choć posiadanie tych elementów nie jest obowiązkowe, warto je mieć na sobie podczas jazdy na rowerze. Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa widoczność na drodze.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Słupsku

kiedy
2021-07-09 19:00
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-25 19:00
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany