19 wrzesień 2022

Odebrałeś telefon z banku. Stosuj zasadę ograniczone zaufania i sprawdź czy rzeczywiście rozmawiasz z pracownikiem banku.

zdjęcie: Odebrałeś telefon z banku. Stosuj zasadę ograniczone zaufania i sprawdź czy rzeczywiście rozmawiasz z pracownikiem banku. / pixabay/5417263
Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Słupsku kolejny raz apelują o stosowanie zasady ograniczonego zaufania w przypadku kontaktów z osobami, które zainteresowane są naszymi oszczędnościami. 53-letni słupszczanin, który odebrał telefon od osoby podającej się za pracownika banku, zainstalował na swoim telefonie aplikację do zdanego sterowania urządzeniem i stracił w ten sposób blisko 25 tysięcy złotych.
REKLAMA

Do policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją słupskiej komendy zgłosił się 53-letni mieszkaniec Słupska, który odebrał telefon od osoby podającej się za pracownika banku, w którym mężczyzna posiadał konto. Zgłaszający usłyszał w słuchawce telefonu, że jego oszczędności są zagrożone, a jedyną możliwością, aby nie zostały przelane na konto oszusta, jest wykonywanie jego poleceń i zainstalowanie na telefonie programu typu Any Desk. Przerażony tą informacją mężczyzna pobrał na swoje urządzenie wskazaną aplikację i po kolei realizował polecenia wydawane przez telefon.

W trakcie blisko dwugodzinnej rozmowy z oszustem 53-latek, na jego polecenie zmienił limity wysokości przelewów i po kolei dyktował treści smsów, które wpływają na jego telefon. W tym czasie przestępca wykonywał przelewy i wykorzystywał do nich dane, które dostarczał mu 53-latek. Gdy mieszkaniec Słupska zorientował się, że jest ofiarą oszustwa, skontaktował się z bankiem, jednak z jego konta zniknęło już blisko 25 tysięcy złotych.

Słupscy policjanci kolejny raz apelują o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas kontaktów z osobami podającymi się za przedstawicieli banków. Wszystkie telefony, które odbieramy od takich osób powinny być przez nas dokładnie sprawdzone. Zakończenie takiej rozmowy i zweryfikowanie na infolinii bankowej czy osoba, z którą rozmawialiśmy jest zatrudniona w banku jest najlepszą metodą, aby dowiedzieć się czy nie mamy do czynienia z oszustem. Bądźmy ostrożni i odpowiedzialni w szczególności w przypadkach, w których chodzi o nasze pieniądze i oszczędności.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Słupsk
15.8°C
wschód słońca: 06:57
zachód słońca: 18:24
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Słupsku

kiedy
2022-10-04 20:00
miejsce
Antrakt Kawiarnia Artystyczna,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-05 20:00
miejsce
Domówka, Słupsk, ul. Tuwima 17
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-06 19:00
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany