Jeden jechał za szybko, a drugi nie zadbał o sprawne oświetlenie w pojeździe. Kolejni zatrzymani za kierowanie pod wpływem środków odurzających.
Kolejne kontrole drogowe, które z uwagi na podejrzenie przez policjantów, że kierowcy mogą znajdować się pod wpływem narkotyków zakończyły się wykorzystaniem mobilnego testera narkotykowego. Wczoraj około godziny 12:30, w Głobinie policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę, który w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 108 km/h. Silne pobudzenie i powiększone źrenice występujące u 25-letniego kierowcy sprawiły, że funkcjonariusze zaczęli podejrzewać, że mógł on zażywać zabronione substancje. Badanie testerem, który wskazał amfetaminę w organizmie słupszczanina, potwierdziło ich podejrzenia. Policjanci zabezpieczyli krew do badania, zatrzymali prawo jazdy 25-latkowi, sporządzili dokumentację procesową i ukarali go mandatem w wysokości 1500 zł za przekroczenie prędkości o 68 km/h.
Kilka godzin później podobną kontrolę drogową przeprowadzili inni policjanci słupskiej drogówki. Około godziny 17:30, w centrum Słupska mundurowi zauważyli pojazd, którego kierowca nie zadbał o sprawne oświetlenie. Już krótka rozmowa z zatrzymanym do kontroli kierowcą, podczas której 38-latek zachowywał się agresywnie, nerwowo i nadpobudliwie sprawiła, że funkcjonariusze użyli testera narkotykowego. Urządzenie wskazało obecność amfetaminy w jego organizmie, a podczas przeszukania należącego do słupszczanina peugeota mundurowi znaleźli narkotyki – łącznie ponad 100 gramów amfetaminy i marihuany. Mundurowi zabezpieczyli krew do badania, które wskaże zawartość substancji w jego organizmie, zatrzymali jego prawo jazdy, a 38-latka przewieźli do komendy w celu wykonania dalszych czynności procesowych.
Każdy kierowca powinien wiedzieć, że stosowanie narkotyków wpływa negatywnie na jego zachowanie za kierownicą. Reakcja zależy od rodzaju i ilości zażytej substancji psychoaktywnej, powodując w organizmie szereg zaburzeń. Zażyta substancja może np. spowalniać czas reakcji, zaburzać koncentrację, koordynację ruchów, równowagi czy ocenę odległości. U osoby, która znajduje się pod wpływem narkotyków może pojawić się nadmierne poczucie pewności siebie, nieuzasadniony lęk, jak również może podejmować ryzykowne decyzje. Narkotyk może również spowodować u kierowcy trudną do opanowania senność, obniżenie refleksu i zdolności szybkiej oceny sytuacji.