8 grudzień 2022

Grupa przestępców porzuciła na wynajętych posesjach 68 tys. ton niebezpiecznych odpadów

zdjęcie: Grupa przestępców porzuciła na wynajętych posesjach 68 tys. ton niebezpiecznych odpadów / fot. PAP
fot. PAP
Zorganizowana grupa przestępcza przez ostatnie półtora roku wynajmowała w kilku województwach nieruchomości i porzuciła tam ponad 68 tys. ton niebezpiecznych odpadów, które mogły zagrozić życiu ludzi. Grupa została rozpracowana przez służby, które zatrzymały cztery osoby.
REKLAMA

Śledztwo w tej sprawie prowadzili wspólnie policjanci z łódzkiego Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z łódzką Krajową Administracją Skarbową oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Łodzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

"Grupa przestępcza wystawiała dokumentację poświadczającą nieprawdę, związaną z transportem i utylizacją odpadów. Niebezpieczne odpady mogły zagrozić ludziom i zwierzętom oraz doprowadzić do skażenia gruntów i wód" - przekazała rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska.

"Pracownicy WIOŚ sprawdzili dane zawarte w systemie obrotu odpadami, co ułatwiło dotarcie do firm mogących mieć związek z przestępczą działalnością. Z informacji uzyskanych przez KAS i CBŚP wynikało, że członkowie grupy zarejestrowali fikcyjne spółki. Do ich wykrycia KAS wykorzystała dane z Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR)" - wyjaśniła.

Wskazała, że przestępstwa polegały na fałszowaniu dokumentacji w ewidencji odpadów oraz pozorowaniu transportów niebezpiecznych odpadów. "Za pośrednictwem podstawionych osób, grupa wynajmowała na terenie kilku województw nieruchomości i magazyny, na których porzucała niebezpieczne odpady" - podała rzeczniczka szefa KAS.

Rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała PAP, że według ustaleń śledczych tylko przez ostatnie półtora roku grupa wykonała ponad 3 tys. takich transportów, których łączna masa wyniosła ponad 68 tys. ton. "Szacunkowy koszt legalnej utylizacji tego typu odpadów wynosi ponad 350 mln zł, a straty podatkowe związane m.in. z wyłudzeniami zwrotu podatku VAT oszacowano na około 1,6 mln zł" - przekazała policjantka.

"Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z łódzką Służbą Celno-Skarbową przeszukali miejsca związane z działalnością spółek na terenie województwa łódzkiego i śląskiego. W wyniku tych działań zabezpieczono m.in. dokumentację finansowo-księgową, dane zawarte w systemach księgowych, jak również różne nośniki danych" - zaznaczyła.

Podczas akcji funkcjonariusze zatrzymali cztery osoby. Mężczyźni w wieku od 28 lat do 57 lat zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Łodzi. "Wszyscy usłyszeli zarzuty, dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przy czym trzech z nich kierowania nią" - przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

"Ponadto, adekwatnie do ustaleń zarzucono podejrzanym czyny polegające na składowania odpadów niebezpiecznych w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu człowieka i środowisku naturalnemu, poświadczaniu nieprawdy w dokumentach, uszczupleniach podatkowych, wystawianiu nierzetelnych faktur oraz praniu brudnych pieniędzy. Co do wszystkich sąd zastosował tymczasowe aresztowanie" - podkreślił prokurator. Poinformował przy tym, że przedstawione podejrzanym zarzuty, dotyczą czynów popełnionych w latach 2021–2022.

Wskazał, że na poczet przyszłych kar i grzywien prokurator zabezpieczył mienie o wartości ponad 3 milionów złotych. "To już kolejni podejrzani w tej sprawie, wcześniej do aresztu trafiło trzech mężczyzn i jedna kobieta. Zarzuty usłyszało także 5 innych osób" - dodał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Za zarzucane czyny może grozić do 15 lat więzienia. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Słupsk
3.6°C
wschód słońca: 07:38
zachód słońca: 16:32
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Słupsku

kiedy
2023-02-04 19:30
miejsce
Antrakt Kawiarnia Artystyczna,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 20:00
miejsce
Słupski Inkubator Technologiczny -...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 19:00
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 19:30
miejsce
Antrakt Kawiarnia Artystyczna,...
wstęp biletowany