29 marzec 2023

Rada miejska podjęła apel w obronie Jana Pawła II

zdjęcie: Rada miejska podjęła apel w obronie Jana Pawła II / pixabay/281036
Rada Miejska w Słupsku w środę podjęła apel w obronie Jana Pawła II. Został on przyjęty jedynie głosami wnioskodawców, radnych Prawa i Sprawiedliwości. Pozostali byli przeciw, wstrzymali się od głosu albo wyszli z sali obrad przed głosowaniem, by w nim nie uczestniczyć.
REKLAMA

O podjęcie apelu Rady Miejskiej w Słupsku w obronie Jana Pawła II podczas środowej sesji wnioskowali radni klubu Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie tylko ich siedmioma głosami apel został podjęty. Pięcioro radnych z klubów PO i Łączy nas Słupsk zagłosowało przeciw, troje wstrzymało się od głosu, dwoje radnych nie zagłosowało, mimo uczestnictwa w obradach, a dwie radne z PO wyszły z sali przed głosowaniem, dołączając do kolejnych czworo, nieobecnych na sesji.

Przed głosowaniem radny PiS Jacek Szaran odczytał treść apelu.

"W obliczu ostatnich wydarzeń, bezprecedensowego ataku na papieża Jana Pawła II, chcielibyśmy wyrazić nasz stanowczy sprzeciw wobec niczym niepotwierdzonych, a tym samym fałszywych i krzywdzących oskarżeń kierowanych pod adresem Honorowego Obywatela Miasta Słupska" – czytał Szaran.

W apelu napisano, że "Jan Paweł II poświęcił swoje życie Bogu, Kościołowi i naszej Ojczyźnie", podkreślono jego nieocenione zasługi dla Rzeczpospolitej i kluczową rolę w przemianach ustrojowych, które "przyniosły Polsce wolność i demokrację".

"Papież wezwał wówczas Polaków, by poparli proces akcesyjny do Unii Europejskiej, rysując obraz przyszłości: +Europie niezbędne są dwa płuca, aby solidarnie współpracowała+ – te słowa są nadal ważne, ale również niezwykle aktualne. W Europie targanej wewnętrznymi sporami, próbami narzucenia rozwiązań kreślonych przez państwa silne (stara UE) państwom słabszym (nowe kraje UE) jakże ważna jest potrzeba działań zbalansowanych, sprawiedliwych" – zaznaczono w apelu.

Podkreślono w nim, że Jan Paweł II jest autorytetem dla większości Polaków oraz dla szerokich rzesz na całym świecie. "Jego nieugięta postawa wobec komunizmu, włączenie się w obronę praw człowieka i wolności wyznania, a także przywództwo w procesie pojednania narodów i różnych religii są niezapomniane, a historia tę postawę już doceniła" – napisano.

W apelu Rada Miejska w Słupsku wzywa do szacunku dla dziedzictwa i do obrony dobrego imienia Jana Pawła II przed nieuzasadnionymi atakami. Apeluje także "do wszystkich bez względu na to, czy wierzą w Boga, czy też nie, o szacunek dla Jego pamięci i ochronę dobrego imienia papieża Jana Pawła II, który był największym Polakiem i jednym z najbardziej szanowanych przywódców Kościoła katolickiego w historii".

W dyskusji, poprzedzającej głosowanie, radny Paweł Skowroński (Łączy nas Słupsk) w ogóle poddał wątpliwość sensu podejmowania tego typu apeli przez samorząd. "Zasługi Jana Pawła II są niezaprzeczalne, jeśli chodzi o lata 80. XX. Z niesmakiem przyjmuję próby zarzucania papieżowi tuszowania pedofili" – zaznaczył, sugerując, że tą kwestią powinni zająć się badacze, historycy. Przy czym w jego ocenie "każda postać historyczna ma swoje jasne i ciemne strony, każdy patron ulic, każda osoba znajdująca się na pomniku".

"Z wieloma słowami znajdującymi się w apelu radnych PiS należy się zgodzić (…), natomiast zastanawiam się nad kwestią przyjmowania apelu w okresie przedwyborczym. Może być traktowany jako element kampanii przedwyborczej" – uznał radny.

W ocenie radego Jan Lange (PO) nie ma żadnych podstaw do obaw o to, że świętość Jana Pawła II w Słupsku jest zagrożona. "Czy tym apelem chcecie powiedzieć, że Jan Paweł II jest u nas szykanowany, opluwany, znieważany, czy chcecie skłócić nasze społeczeństwo, podzielić. Nie wykorzystujcie Jana Pawła II do waszych rozgrywek politycznych. (…) Politykom jak najdalej od świętości Jana Pawła II" – mówił Lange.

Z kolei radna Anna Mrowińska (PiS) nie mogła się nadziwić, skąd taka wrogość w radnych do tego apelu, który, jak zaznaczyła, „nie zawiera ani jednego zdania, by PiS chciał zawłaszczyć świętość Jana Pawła II, tu nie ma ani jednego zdania w aspekcie politycznym". Odpowiadając radnemu Lange, co do obaw o zagrożenie świętości papieża Polaka w Słupsku, podała przykład byłego prezydenta miasta, który, w jej ocenie "podniósł rękę na pamięć Jana Pawła II" i zdjął portret Honorowego Obywatela Słupska, który trafił na urzędniczy strych.

Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem Miasta Słupska od 15 października 2003 r. (PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Słupsk
12.5°C
wschód słońca: 05:02
zachód słońca: 20:34
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Słupsku

kiedy
2024-05-10 19:00
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-10 20:00
miejsce
Antrakt Kawiarnia Artystyczna,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-11 21:00
miejsce
Crystal Club, Słupsk, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-12 18:00
miejsce
Antrakt Kawiarnia Artystyczna,...
wstęp biletowany