Kobieta artykuł sponsorowany
8 czerwiec 2022

Co warto wiedzieć na temat porowatości włosów?

zdjęcie: Co warto wiedzieć na temat porowatości włosów? / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Włosy każdego z nas są inne – kręcone, proste, falowane, długie bądź krótkie. Niektórzy lubią eksperymentować z ich kolorem, inni lubią naturalny odcień swoich pasm. Wszystko to sprawia, że nasze włosy dodają nam wyjątkowości i są jedyne w swoim rodzaju. Warto jednak wiedzieć, że możemy podzielić je również pod względem porowatości. Znajomość tego kryterium może okazać się bardzo pomocna, gdyż pozwala odkryć optymalną dla ich typu pielęgnację. A czy Ty znasz już porowatość swoich włosów? Dowiedz się, jak wyglądają włosy średnioporowate, wysokoporowate i jak powinna wyglądać pielęgnacja niskoporowatych włosów.

Czym jest porowatość włosów?

Zacznijmy od podstaw. Czym tak naprawdę jest porowatość włosów i dlaczego jej znajomość jest tak istotna? Porowatość włosów wynika z ich budowy. Jak wiadomo, na powierzchni każdego włosa znajdują się łuski. Pełnią one funkcję ochronną i zabezpieczają go przed uszkodzeniami mechanicznymi, utratą wody czy negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Jak się jednak okazuje, łuski mogą być odchylone w różnym stopniu. To właśnie stopień odchylenia określa ich porowatość, dzięki czemu możemy wyróżnić włosy niskoporowate, włosy średnioporowate i wysokoporowate.

Jak wygląda pielęgnacja niskoporowatych włosów?

Włosy niskoporowate teoretycznie są najmniej problematyczne w pielęgnacji spośród wszystkich 3 typów. Charakteryzują się niskim stopniem odchylenia łusek, co sprawia, że sprawiają wrażenie zdrowych i mocnych. Włosy niskoporowate są często proste (choć nie jest to reguła). Bardzo łatwo je ułożyć, tworzą efekt tafli i nie są podatne na działanie wilgoci.

Pielęgnacja niskoporowatych włosów powinna być jednak dobrze przemyślana. Ten typ pasm często zmaga się z brakiem objętości. Używając mocno odżywczych masek, bardzo łatwo je obciążyć i sprawić, że będą oklapnięte i przetłuszczone u nasady. Zamiast tego warto postawić na łagodnie oczyszczające szampony i odżywki dodające objętości.

Czym charakteryzują się włosy średnioporowate?

Włosy średnioporowate łączą w sobie cechy zarówno niskoporowatych, jak i wysokoporowatych pasm. Ich łuski są nieznacznie odchylone, co sprawia, że pozostają w stosunkowo dobrej kondycji. By prezentowały się jak najlepiej, w ich przypadku kluczowe jest zachowanie równowagi PEH, czyli protein, emolientów i humektantów.  Włosy średnioporowate są dość podatne na układanie i mogą lekko się puszyć, gdy w powietrzu panuje duża wilgotność.

Co warto wiedzieć o włosach wysokoporowatych?

Włosy wysokoporowate to najbardziej wymagający typ pasm w przypadku pielęgnacji. Charakteryzuje je największy stopień odchylenia łusek. Włosy wysokoporowate często są naturalnie kręcone, choć nie zawsze. Stopień porowatości może ulec zmianie w wyniku niewłaściwej pielęgnacji, przesuszenia pasm czy zbyt częstych zabiegów upiększających.

Włosy wysokoporowate są suche, bardzo łatwo się puszą i nietrudno je uszkodzić. To właśnie dlatego wymagają odpowiedniej pielęgnacji ze szczególnym naciskiem na proteiny, które odbudowują uszkodzenia w ich strukturze. By nie dopuścić do ich nadmiernego puszenia się, do ich pielęgnacji warto włączyć kosmetyki zawierające w składzie emolienty.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Słupsk
2.2°C
wschód słońca: 07:44
zachód słońca: 15:34
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Słupsku

kiedy
2022-12-02 19:30
miejsce
Antrakt Kawiarnia Artystyczna,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 16:00
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 18:30
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 19:00
miejsce
Sala teatralna Zespołu...
wstęp biletowany