1 grudzień 2022

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę stacji elektroenergetycznej w Krzemienicy

zdjęcie: Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę stacji elektroenergetycznej w Krzemienicy / fot. PAP
fot. PAP
Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę stacji elektroenergetycznej w Krzemienicy (gm. Słupsk). Urząd Wojewódzki w czwartek poinformował, że stacja będzie gotowa do odebrania mocy z morskich wiatraków w 2026 r. Wcześniej została wydana decyzja na budowę stacji w Choczewie.
REKLAMA

Biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku poinformowało w czwartek, że wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał pozwolenie na budowę dla stacji elektroenergetycznej w Krzemienicy w gminie Słupsk.

"To drugi obiekt stacyjny, który Polskie Sieci Elektroenergetyczne zrealizują dla wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych powstających na Morzu Bałtyckim" - wskazali przedstawiciele urzędu.

Przypomnieli, że na początku listopada br. wojewoda wydał decyzję dla pierwszej stacji – w Choczewie. Urzędnicy dodali, że stacja Krzemienica będzie gotowa do odebrania mocy z morskich wiatraków w 2026 roku.

"W ramach inwestycji sieciowych, których zadaniem będzie wyprowadzenie mocy z farm wiatrowych powstających na Bałtyku, PSE wybudują dwie stacje – jedną w gminie Choczewo, drugą w gminie Słupsk – oraz ponad 250 km linii najwyższych napięć, którymi popłynie zielona energia" - przekazało biuro prasowe urzędu wojewódzkiego.

Dodano, że nowe instalacje przesyłowe – zarówno stacje, jak i linie – umożliwią przyłączanie kolejnych źródeł energii na Pomorzu. Według urzędników te przedsięwzięcia to także szansa dla lokalnych firm oraz możliwość tworzenia nowych miejsc pracy w regionie.

Druga stacja, na którą wojewoda wydał pozwolenie w listopadzie br., czyli stacja Choczewo, ma być gotowa do odebrania mocy z morskich wiatraków w 2025 r. Wszystkie prace budowlane związane z docelowym funkcjonowaniem stacji zostaną zakończone dwa lata później.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE) są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego (OSP) w Polsce. PSE zajmują się przesyłaniem energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju.

Spółka odpowiada za bilansowanie systemu elektroenergetycznego oraz utrzymanie i rozwój infrastruktury sieciowej wraz z połączeniami transgranicznymi. Udostępnia także, na zasadach rynkowych, zdolności przesyłowe dla realizacji wymiany transgranicznej. PSE są właścicielem ponad 15 tys. km linii oraz 110 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ mk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Słupsk
0.2°C
wschód słońca: 05:36
zachód słońca: 20:04
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Słupsku

kiedy
2024-04-21 16:00
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-21 17:00
miejsce
Hala Gryfia, Słupsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-21 18:30
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-25 19:00
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany