3 październik 2022

Ponad czterech na pięciu posiadaczy OZE zadowolonych ze swojej inwestycji

Ponad czterech na pięciu posiadaczy odnawialnych źródeł energii jest zadowolonych ze swojej inwestycji – wynika z badania "Energetyczne wybory Polaków" przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Woltair Polska.
REKLAMA

Według badania, którego wyniki zostały opublikowane w poniedziałek, ponad połowa posiadaczy fotowoltaiki i pomp ciepła (odpowiednio 55 proc. i 59 proc.) ma obawy związane z czasowym odcięciem energii w sezonie grzewczym. Wśród osób nieposiadających własnego źródła prądu i/lub ciepła ten odsetek jest jeszcze wyższy, bo przekracza 60 proc.

Osoby inwestujące w OZE, które wzięły udział w badaniu, jako główne powody, które zachęcają ich do zakupu, wskazują oszczędność i obniżenie rachunków. Tak deklaruje 40 proc. posiadaczy pomp ciepła i 54 proc. właścicieli fotowoltaiki.

Z badania wynika też, że duża część posiadaczy instalacji OZE planuje ich rozbudowę w ciągu najbliższych trzech lat. Dotyczy to 36 proc. właścicieli fotowoltaiki i 30 proc. właścicieli pomp ciepła.

Jak podano w komunikacie dotyczącym wyników badania, większość inwestorów sfinansowała zakup ze środków własnych (65 proc. fotowoltaika i 55 proc. pompy ciepła). Z dotacji skorzystała ok. 1/3 kupujących.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę badawczą ARC na ogólnopolskiej próbie 600 dorosłych osób – właścicieli nieruchomości wymagających ogrzewania, zarówno posiadających, jak i nieposiadających instalacji OZE. (PAP)

pif/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Słupsk
-6.2°C
wschód słońca: 08:00
zachód słońca: 15:27
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Słupsku

kiedy
2022-12-09 19:00
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-09 19:30
miejsce
Antrakt Kawiarnia Artystyczna,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-11 12:00
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-11 18:00
miejsce
Teatr Rondo, Słupsk, Mieczysława...
wstęp biletowany