W wojewódzkim szpitalu trwają warsztaty dla lekarzy z zakresu obrzęku chłonnego
Dr Daniel Maliszewski, lekarz chirurg w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku (woj. pomorskie) podkreślił, że organizowane w placówce już po raz drugi warsztaty, to efekt współpracy ze specjalistami z amerykańskiej Cliveland Clinic, z prof. Wei F. Chenq i dr. Sonią Pandey.
"Cliveland Clinic to topowy ośrodek w zakresie chirurgii obrzęku chłonnego. Byliśmy tam dwukrotnie, stamtąd czerpaliśmy wiedzę, a teraz staramy się ją przenieść na polską niwę” – mówił dr Maliszewski w czwartek podczas konferencji prasowej.
Zaznaczył, że pod okiem amerykańskich specjalistów od czwartku na dwudniowych warsztatach, oprócz słupskiej kadry chirurgów, szkoli się 15 lekarzy z wiodących ośrodków onkologicznych w Polsce.
"Jako ośrodek jesteśmy nastawieni na edukację i dzielenie się naszą wiedzą, więc takie warsztaty to świetna okazja do promowania nowoczesnej wiedzy w zakresie chirurgii układu limfatycznego, (…) do obopólnej wymiany wiedzy” – ocenił prof. Wei F. Chenq.
W czwartek przeprowadzone zostały dwie operacje z wykorzystaniem nowoczesnego mikroskopu, umożliwiającego operatorom zespalanie wyjątkowo drobnych naczyń limfatycznych.
Jak przekazał dr Maliszewski, pierwsza pacjentka to kobieta po leczeniu z powodu raka piersi. W czwartek została poddana zabiegowi polegającemu na wykonaniu profilaktycznych zespoleń, co „pozwoli zredukować znacznie ryzyko obrzęku chłonnego wynikającego z uszkodzenia dróg chłonnych”.
W przypadku drugiej pacjentki, która jest po leczeniu raka szyjki macicy i u której wystąpił już obrzęk chłonny, celem operacji było „wyleczenie z obrzęku”, przy zastosowaniu kilku nowoczesnych technik.
Innowacyjność zabiegów wiąże się z trudnościami technicznymi przy ich przeprowadzaniu, bo operowane naczynia są bardzo małe, oraz z potrzebą posiadania specjalistycznego sprzętu. „To rzadko wykonywane zabiegi w Polsce. Są nas dwa, trzy ośrodki w Polsce” – powiedział dr Maliszewski.
Zabiegi w zakresie chirurgii obrzęku chłonnego należą do tych poprawiających funkcjonowanie pacjentom, głównie onkologicznym. To u nich najczęściej powstaje obrzęk wtórny, w wyniku zabiegów, uszkodzeń w przebiegu choroby onkologicznej. Ta grupa stanowi ok. 95 proc. operowanych przypadków. Zaledwie pozostałych 5 proc., jak wskazał dr Maliszewski, to pacjenci, z obrzękiem pierwotnym, niewiadomego pochodzenia.
Słupski szpital jest jedną z nielicznych placówek w kraju podejmujących się diagnostyki i operacyjnego leczenia obrzęków chłonnych u dorosłych i dzieci. Leczą się tu pacjenci z całego kraju i z zagranicy. (PAP)
autorka: Inga Domurat
ing/ agz/
