9 kwiecień 2022

Konkurs literacki dla uczniów z Polski i z Ukrainy!

zdjęcie: Konkurs literacki dla uczniów z Polski i z Ukrainy! / pixabay/5783530
Rozpoczęła się 6. edycja “Popisz się talentem” - najważniejszego i największego w Polsce konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych. Tym razem organizator - wydawnictwo edukacyjne Nowa Era - zaprasza do zabawy piórem i językiem miłośników historii detektywistycznych. Opowiadania do 2.800 znaków można przysyłać do 20 kwietnia. UWAGA: w tym roku Nowa Era zaprasza do udziału także  dzieci z Ukrainy, które uczą się w polskich szkołach! Nagrodą dla 30 laureatów będzie debiut w prawdziwej książce! Szczegóły konkursu i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie  Popisz się talentem.W tym roku jury konkursowe zaprasza wszystkich uczniów szkół podstawowych, w tym  także uczniów ukraińskojęzycznych, by napisali opowiadanie detektywistyczne. Świat jest pełen sekretów czekających na rozwikłanie, a młodzi tropiciele tajemnic na pewno mają w głowie mnóstwo pytań, na które zawsze chcieli znaleźć odpowiedzi. Kim jest elegancja pani na starych rodzinnych fotografiach? Kto straszy w zamczysku pod miastem?  Czy Atlantyda istniała naprawdę? Jak można uciec z czarnej dziury? Gdzie wcześniej mieszkał Burek ze schroniska? Nowa Era czeka na opowiadania dzieci, w których wcielą się w rolę detektywów i napiszą o swoich niesamowitych odkryciach. Pełen tekst zadania konkursowego, także w języku ukraińskim, można znaleźć na stronie stronie Popisz się talentem.

Popisz się talentem” od samego początku jest przestrzenią, w której uczniowie mają możliwość, by odkrywać swoje mocne strony. Tworzymy społeczność dzieci, które łączy zapał do rozwijania talentu literackiego. Dziś zapraszamy do niej także uczniów z Ukrainy, którzy uczą się w polskich szkołach, ale nie posługują się językiem polskim. W tym szczególnym, trudnym roku, bardzo ważne jest, by wszyscy uczniowie mogli otworzyć szuflady z wyobraźnią i beztroską, a tym samym oderwać się choć na chwilę od przytłaczającej rzeczywistości - komentuje Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu.
W tej chwili w szkołach podstawowych uczy się prawie 100 tysięcy dzieci z Ukrainy, a ich liczba stale rośnie. Mamy nadzieję, że udział w “Popisz się talentem”, pomoże im nie tylko rozwinąć literackie skrzydła, ale też zyskać nowych przyjaciół. Tym samym chcemy też wesprzeć nauczycieli w przeciwdziałaniu wyobcowaniu oraz we włączaniu dzieci z Ukrainy w działania edukacyjne i w życie klasowe - dodaje Małgorzata Jankowska.

Opowiadania konkursowe (maksymalnie 2.800 znaków bez spacji) dzieci mogą zgłaszać (także przy pomocy nauczycieli i rodziców) za pośrednictwem strony konkursowej Popisz się talentem do 20 kwietnia 2022 roku. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas 1-4 oraz klas 5-8. Ogłoszenie wyników nastąpi 23 maja, a jesienią ukaże się książka ze zwycięskimi trzydziestoma opowiadaniami. Jak co roku cały dochód ze sprzedaży książki pokonkursowej wydawnictwo Nowa Era przekaże na cele charytatywne.

We wszystkich 5 edycjach konkursu wzięło udział już 16.801 uczniów z całego kraju, a aż 146 zadebiutowało w pokonkursowych książkach, oficjalnie rozpoczynając ścieżkę swojej literackiej kariery! Opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Wojciech Widłak (autor książek dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY) oraz Małgorzata Jankowska (Nowa Era). Do tej pory ukazało się 5 książek pokonkursowych: “Ukryte światy”, “Tajemnicza wyprawa”, “Wielka księga Marzeń” , “Zwierzaki mają głos” i “Startujemy w przyszłość”.

Nowa Era to największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Grupy Nowa Era uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne, oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN) oraz produkty z obszaru specjalnych potrzeb edukacyjnych, w tym popularna seria eduSensus.
Nowa Era to również wydawca najstarszego w Europie czasopisma literackiego dla najmłodszych Świerszczyk, kwartalnika Świerszczyk Krzyżówki i Łamigłówki oraz magazynu przyrodniczego Świerszczyk Reporter.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Słupsk
2.5°C
wschód słońca: 07:40
zachód słońca: 16:30
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Słupsku

kiedy
2023-02-04 19:30
miejsce
Antrakt Kawiarnia Artystyczna,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 20:00
miejsce
Słupski Inkubator Technologiczny -...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 19:00
miejsce
Polska Filharmonia "Sinfonia...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 19:30
miejsce
Antrakt Kawiarnia Artystyczna,...
wstęp biletowany